Hayırseverimiz Dr. Türkan Atayalvaç

Dr. G.Türkan Berkand Atayalvaç, 1926 yılında Yalvaç’ta doğmuştur. İlkokul 4. sınıfa kadar Yalvaç Gazipaşa İlkokulu’nda okumuştur. Yalvaç’ın yetiştirdiği ilk öğretmen olan, babası Süleyman Fehmi Atayalvaç’ın görevi dolayısıyla tahsiline Ankara’da devam etmiştir.

İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1947 yılında mezun olmuştur.  Doktor olarak ilk görev yerleri kendi isteği ile Savaştepe ve Kastamonu-Gölköy Köy Enstitüleri ve sonrasında Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’dur.

1953 yılında iç hastalıkları alanında ihtisas yapmak üzere Amerika’ya gitmiştir.  Türkiye’ye döndükten sonra yeniden Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’da dahiliye mütehassısı olarak çalışmaya başlamıştır.

1964 yılında yeniden Amerika’ya giderek ikinci bir dal olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtisasını da yapmış ve Amerika’da muhtelif hastanelerde görev yapmıştır.

Profesörlük unvanını Amerika’da almıştır. 2010 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

Yalvaçlı ilk bayan doktordur.

Yalvaç’ta 2000 yılında yaptırmış olduğu kız öğrenci yurdu halen hizmet vermeye devam etmektedir.

Hayırsever Atayalvaç, 2015 yılında üniversitemizle yaptığı protokolle Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını yaptırmış ve söz konusu bina 2016 yılında hizmete girmiş olup, ilk öğrencilerini de 2017 Eylül’ünde almaya başlamıştır.