Hayırseverimiz Dr. Atayalvaç, adını taşıyan okulda ilk dersi verdi

Üniversitemize bağlı olarak Yalvaç’ta bu yıl eğitim ve öğretime başlayan Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını yaptırıp bağışlayan hayırsever Dr. G.Türkan Berkand Atayalvaç, öğrencilerle buluşarak ilk dersi verdi.

Atayalvaç ile üniversitemiz arasında imzalanan protokol çerçevesinde binasının yapımı Ocak 2017’de tamamlanan SDÜ’nün bu yeni birimi bu yıl İlk ve Acil Yardım ile Fizyoterapi programlarında toplam 83 öğrenciyle eğitim ve öğretime başladı.

 

Okulun ilk ders gününde, okul binasını yaptıran hayırsever Dr. G.Türkan Berkand Atayalvaç, iki program öğrencilerine yönelik ilk ders konuşmasını yaptı. 1947’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduğunu belirten Dr. Atayalvaç, yaşam öyküsünü kısaca öğrencilere özetledi. Türkiye’de ve ABD’deki mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Atayalvaç, “Babamın mezun olduğum Yalvaç Gazipaşa İlkokulu’na hediye götürmemi istemesi ve ABD’de sivil toplum kuruluşlarındaki çalışma prensipleri nedeniyle ömrüm boyunca eğitim ve eğitim kuruluşlarına yardım benim önceliğim oldu. Yalvaç’ta Süleyman Demirel Üniversitesi’ne bağlı Yalvaç Meslek Yüksekokulu açıldığını duyduğumda ziyaret etmiştim. O zaman da öğrencilerle bir araya gelip sohbet ettik. Hepsi de kalacak yurt olmadığından yakınınca, bundan çok etkilendim ve bunu kendime görev bildim. O zaman bir kız yurdu yapımı için bağışta bulundum ve 17 yıldır hizmet eden Dr. Türkan Atayalvaç Kız Öğrenci Yurdu’nu oluşturduk. ABD’de bu yurtta kaldığını ve Yalvaç’taki yüksekokulda okuduğunu belirterek bana teşekkür eden kız çocuğu elimi öptüğünde, bütün bu hizmetin bedelini almanın hazzını yaşadım.” dedi.

 

Yalvaç’ta sağlık alanında eğitim veren bir okul yaptırmayı istediğini ve yakınlarının da kendisini bu konuda teşvik ettiğini anlatan Atayalvaç, “Sağlık alanında ülkemizin büyük bir eleman ihtiyacı var. Benim memleketimde de bu alanda genç sağlık elemanları yetiştirecek bir okulun olmasını istedim. Bu konuyla ilgili olarak sağolsun üniversite yetkililerimiz çok duyarlı davrandı. Bizim protokolü imzalamamızın ikinci yılında bakın siz öğrencilerimizle buluştuk. Hakikaten bu kadar hızlı bir biçimde binamızın yapılması, öğrencilerimizin alınıp eğitime başlaması memnuniyet verici. Bu konuda başta SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı olmak üzere, Yalvaç’ta emek veren tüm üniversite çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Gençlere çok çalışmalarını tavsiye eden Atayalvaç, “Size hayat hikayemi kısaca anlattım. Naçizane bir başarım varsa, bunun tek sırrı var: O da çok çalışmak. Çalışmaktan başka hayatta sizi ideallerinize götürecek başka hiçbir şey yoktur. Çalışacaksınız, bir mesleğiniz olacak, o mesleği de en iyi şekilde yaparak hayatınızı sürdüreceksiniz. Bunların ardından da içinde bulunduğunuz topluma borcunuzu ödemek için elinizden ne gelirse yapacaksınız. Biz böyle yetiştirildik ve ülkemize hizmet etmeyi hep ön plana aldık. Dünyada birçok ülkeyi gezdim. Bizim memleketimizden güzeli yok. Bizim de bu güzel memlekete borcumuzu ödememiz lazım. Benim sizlerden isteğim, bu okul binasında ders alırken, hep bu prensibin aklınızda olmasıdır. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Hepinize başarılı bir yıl diliyorum.” dedi.

İlk dersin ardından öğrenciler ve okul öğretim elemanlarıyla sohbet eden Dr. Atayalvaç, okul binasındaki çalışmalarla ilgili bilgi aldıktan sonra hatıra fotoğrafları çektirerek okuldan ayrıldı.

 

Dr. G.Türkan Berkand Atayalvaç kimdir?

1926 yılında Yalvaç’ta doğmuştur. İlkokul 4.sınıfa kadar Yalvaç Gazipaşa İlkokulunda okumuştur. Yalvaç’ın yetiştirdiği ilk öğretmen olan, babası Süleyman Fehmi Atayalvaç’ın görevi dolayısıyla tahsiline Ankara’da devam etmiştir.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1947 yılında mezun olmuştur.  Doktor olarak ilk görev yerleri kendi isteği ile Savaştepe ve Kastamonu-Gölköy Köy Enstitüleri ve sonrasında Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’dur.

1953 yılında iç hastalıkları alanında ihtisas yapmak üzere Amerika’ya gitmiştir.  Türkiye’ye döndükten sonra yeniden Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’dadahiliye mütehassısı olarak çalışmaya başlamıştır.

1964 yılında yeniden Amerika’ya giderek ikinci bir dal olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtisasını da yapmış ve Amerika’da muhtelif hastanelerde görev yapmıştır. Profesörlük unvanını Amerika’da almıştır. 2010 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

Yalvaçlı ilk bayan doktordur. Yalvaç’ta 2000 yılında yaptırmış olduğu kız öğrenci yurdu halen hizmet vermeye devam etmektedir. Atayalvaç, son olarak 2016 yılında hizmete giren SDÜ Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını yaptırarak üniversiteye bağışlamıştır.

Yayın Tarihi: 19/09/2017
Okunma Sayısı: 2164